Bağımsızlığın Ateşi – Samsun

with Yorum yapılmamış

18 Mayıs 2019 Cumartesi 16:00 – Atakum Sanat Merkezi

“Ulusal Kurtuluş Savaşı, halkın değerini gücünü çok iyi bilen bir önderin Mustafa Kemal Atatürk’ün çevresinde halkın verdiği bir savaştır. Bu savaşı halka anlatmak demek, Atatürk’ün dayandığı halkın bu savaşa katkısını anlatmak demektir.” diyor Ceyhun Atuf Kansu.

“Dünyanın kurtuluş savaşları yaşadığı dönemde bağımsızlıkla ve devrimle biten ilk Ulusal Kurtuluş Savaşını, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bu halk vermiştir. Ulusal Kurtuluş Savaşlarının babası Mustafa Kemal Atatürk’se, bu savaşların ilk onurlu oğulları ve kızları da bizim halkımızın bağrından, bu toprakların tükenmez insan kaynağından çıkmıştır. Böylece Atatürk’ün savaşı, Türk halkının savaşı haline gelmiş.” diyor Ceyhun Atuf Kansu.

“Kurtuluş Savaşını,

Atatürk’ü can kulağı ile dinleyenlere,

dinlerken o günleri yaşayanlara,

o günleri özleyenlere anlattım.”  diyor Ceyhun Atuf Kansu.

Ceyhun Baba böyle anlattı birçok yapıtında Kurtuluş Savaşımızı ve Atatürk’ü, oğlu Işık Kansu babasının yapıtlarından derleyerek bir metin hazırladı. Bizler de ODTÜ THBT Öğrenci ve Mezunları olarak bu güzel anlatıyı, Ceyhun Baba’nın, Kurtuluş Savaşının tarihinden çıkardığı yiğitlemeyi, koçaklamayı, halk tiyatrocularımızın kurgusuna halk türküleri ve oyunlarını bezeyerek sunmaya çalıştık.

İzleyenler duyumsasın, duyumsayanlar içselleştirsin, o yıllar unutulmasın, verilen savaşım, Cumhuriyet kazanımları yol göstericimiz olsun, Kurtuluş Savaşımızın, Kuruluşumuzun, Cumhuriyetimizin nice 100 yılları kutlansın…