Neresi Sıla Bize Neresi Gurbet: Bir Mübadele Öyküsü – Antalya

with Yorum yapılmamış

28 Eylül 2019 Cumartesi 20:00 – Nazım Hikmet Kültür ve Kongre Merkezi Tarık Akan Salonu

ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu Mezunlarının Yunanistan ve Türkiye arasında gerçekleşen nüfus mübadelesini anlatan “Neresi Sıla Bize, Neresi Gurbet: Bir Mübadele Öyküsü” gösterisi, 29 Eylül’de Antalya’da sahneye konacak. Müzik, dans ve teatral öğeleri bir arada sunan özgün gösteri, anayurtlarından zorunlu bir göç ile ayrılmak zorunda bırakılan milyonlarca Müslüman ve Ortodoks Hristiyan göçmenin hikâyesini anlatıyor.

Gösterinin senaryosunu yazan ve yönetmenliğini üstlenen Topluluğumuz mezunlarından Levent Balta, gösteriyi sahneye koymaktaki amaçlarını şöyle anlattı: “Bu gösteri, 1923 Nüfus Mübadelesi konusunu Türk ve Yunan halklarının bin yıl süren ve halen devam eden komşuluk ilişkileri üzerinden sunmayı amaçlamaktadır. Siyasal, toplumsal sonuçları olmuş, kültürel ve insani etkileri kuşaktan kuşağa aktarılarak hala devam eden tarihsel bir göçü bir kez daha hatırlarken halkların komşuluğunun geleceğine yönelik umutlarımızı ortaya koymaya çalıştık.”

Yaşanan tarihsel süreci halk müziği ve halkoyunlarıyla birlikte dramatik bir kurguyla anlatmaya çalışan gösteri; 26 Ekim’de İzmir’de yapılacak ikinci gösterinin ardından Kuşadası, Eskişehir, Ankara ve İstanbul ile mübadeleden etkilenmiş kuşakların yoğun olarak yaşadığı Midilli ve Selanik gibi Yunan şehirlerinde de sergilenmesi planlanmaktadır.
Cevdet İnci Eğitim Vakfı, Lozan Mübadilleri Vakfı ve ODTÜ Ege Mezunlar Derneği’nin destekleriyle hazırlanan, “Neresi Sıla Bize, Neresi Gurbet: Bir Mübadele Öyküsü”nün tarih danışmanlığını, topluluğumuz mezunlarından, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Tuncay Ercan Sepetçioğlu yapıyor. Müzik danışmanlığı ile birlikte Türkçe ve Yunanca ortak türkülerden oluşan repertuarın belirlenmesi ve icraya hazırlanmasını ise yine topluluğumuz mezunlarından, Halkbilimi araştırmacısı, Ali Fuat Aydın üstleniyor.

Davetiye Erişim:

– ANTALYA KÜLTÜR SANAT
Şht. Binbaşı Cengiz Toytunç Cd. No:60,  Muratpaşa/Antalya
( Merkez – Kapalı Yol )
www.antalyakultursanat.org.tr
– SÜMER EZGÜ SANAT AKADEMİSİ
Çağlayan Mah., 2009. Sk. No:9,  Muratpaşa/Antalya
0530 130 98 68
( Lara-Güzeloba )
www.sumerezgusanatakademisi.com
– KABUK  MİDYE BİSTRO
Gürsu, 304. Sk. no: 4 D:1,
Konyaaltı/Antalya
( Sea Life Hotel arkası )
+90 539 483 7059